تبلیغات
افسر سایبری امام خامنه ای

                                                                   افسر سایبری امام خامنه ای
                                                                                                                       
قالب وبلاگ
نویسندگان
حمایت
برنامه عملیاتی كارگروه اقتصادی ستاد دكتر جلیلی درحوزه مهار تورم :
انضباط مالی، شفافیت اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی برای مقابله با تحریم؛ سه راهكار عملیاتی و آزموده شده تیم دكتر جلیلی برای مهار تورم

تورم مهمترین مساله و دغدغه اقتصادی این روزهای مردم و البته كاندیداهای ریاست جمهوری است. موضوعی كه البته برخی از كاندیداها را به اظهار نظرهای عجیب و غیرعلمی یا غیركارشناسی در این زمینه سوق داده است. وعده به صفر رساندن تورم، اصلاح تورم در عرض صد روز، شش ماه و یا دوسال و اظهاراتی از این دست ناشی از همین رویكرد غیركارشناسی و عوام فریبانه در قبال تورم است.

به گزارش رجانیوز، در جدیدترین گزارش یكی از كارگروه‎های فعال در ستاد دكتر جلیلی، موضوع تورم و برنامه عملیاتی برای حل این معضل  اقتصادی در دولت آینده ارائه شده است.

آنچه در این گزارش بیش از همه تاكید شده، اینست كه تورم مساله ای نیست که با وعده و تعیین مدت زمانی حل شود.

این گزارش در ابتدا به بررسی ریشه‎های گرانی و تورم پرداخته است. برمبنای گزارش كمیته  اقتصادی ستاد دكتر جلیلی، گرانی فعلی سه ریشه دارد که هر یک نیز درمان مجزایی میطلبد:

1.       افزایش نقدینگی

2.       افزایش نرخ ارز

3.       احتكار و گرانفروشی


بخشی از گرانی‎های فعلی ناشی از افزایش نقدینگی است که در همه دولت‎ها وجود داشته و علت اصلی آن تمایل دولتها به چاپ پول برای جبران مخارج خود است. دولتها همواره بیشتر از درآمد هزینه میکنند تا منافع باندهای اقتصادی دور و بر خود را تامین کنند.
یک پای گرانی‎ها به افزایش نرخ ارز بر می‎گردد که آن هم دو علت دارد: فقدان شفایت اقتصادی در داخل و محدودیتهای ناشی از تحریم در خارج.

از یک طرف فقدان شفافیت و ساختار نظارتی در اقتصاد کشور باعث شده تا عدهای با سوء استفاده از منابع ارزی با احتکار و بورس بازی به کسب منافع هنگفت بپردازند که در مقابل مردم هزینه آن را متحمل میشوند. از طرف دیگر تحریمها نیز جانب عرضه در بازار ارز را تحت تاثیر قرار میدهد.
علت سوم وقوع گرانی فقدان شفافیت و نظارت در ساختار اقتصادی کشور است که باعث شده هر کس هر چقدر خواست روی قیمت بکشد و مورد مواخذه هیچ نهادی قرار نگیرد.

اما برای رفع علت اول تورم، باید دولتی روی کار بیاید که به جای بریز و بپاش، روحیه صرفه جویی و انضباط مالی داشته باشد و از وابستگی به مفسدان اقتصادی بری باشد.

برای رفع علت دوم تورم، باید شفافیت اقتصادی در بازار ارز حاکم شود. باید مشخص شود منابع ارزی دست چه کسانی است و صرف چه کاری می شود. این راهی است که در دنیا طی شده و در کشور ما به دلیل ترجیح مصالح حامیان اقتصادی بر مردم، هیچ وقت به طور جدی پیگیری نشده است. در کنار این موضوع باید اقتصاد مقاومتی، به معنای تلاش برای آزادسازی ظرفیت‎های داخلی و پیگیری راهکارهای مختلف جهت دور زدن تحریمها نیز توسط یک مرکز فرماندهی در جنگ اقتصادی با دشمنان پیگیری شود.


برای رفع علت سوم تورم، هم باید شفافیت اقتصادی و ساختار نظارت بر اقتصاد کشور ساماندهی شود تا رصد تغییرات قیمت کالای وارداتی یا تولید شده از کارخانه تا دم مغازه امکان پذیر شود.

اما چرا جلیلی بهترین گزینه برای عملیاتی كردن راهكارهای سه‎گانه فوق برای مهار تورم است؟


هر چند تاكنون دكتر جلیلی به این موضوع اشاره‎ای نكرده است، اما مقامات آمریکایی و اسرائیلی در خارج و مسئولین ارشد اقتصادی و اجرایی و دیگر دستگاه های حاکمیتی در داخل نظام می دانند که مرکز رصد تحریم و طراحی راهکارهای مقابله با آن در دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی است و تیم اقتصادی همكار وی توانایی ویژهای جهت مقابله با تحریمها دارند.
این در حالی است كه بسیاری از متخصصین مبارزه با مفاسد اقتصادی که به ضعفها و راهکارهای رفع آسیب‎های فعلی آشنا هستند در معاونت اقتصادی جلیلی در سال‎های اخیر جمع شده و مشغول طراحی و ارائه راهكار در این رابطه هستند.

تاکید بر شفافیت اقتصادی و اتصال بانکهای اقتصادی از سوی دكتر جلیلی، سخن بسیار دقیقی است که پشتوانه سال‎ها كار این تیم در معاونت اقتصادی دكتر جلیلی است. و به نظر می‎رسد این راهكار، شاه‎كلید  ریشه‎كن كردن مفاسد اقتصادی در کشور و در کنار آن مشکل تورم و ارز است.

در ادامه جدول برنامه عملیاتی بررسی و ریشه كن كردن تورم در كشور در این گزارش آماده است  را می‎بینید:


http://rajanews.com/Files_Upload/92063.jpg
طبقه بندی: حیات طیبه(دکتر سعید جلیلی)،
[ چهارشنبه 8 خرداد 1392 ] [ 09:58 ب.ظ ] [ mersad 53 ]
.: Weblog Themes By Salehon.ir :.
درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
طراح قالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
فروشگاه اینترنتی کاریزماسل - بزرگترین فروشگاه اینترنتی کشور آتـا قـلـم - یادداشتی برای فردا عینک زنانه خرید ساعت مچی پـــاتوق خـــنده - داستان | عکس | جک | اس ام اس | و مطالب جالب دیگه... خرید عینک آفتابی اخبار سیاسی - خبر سیاسی, خبر داغ,اخبارحوادث,تجاوز جنسی روزنامه حوادث,روزنامه های امروز,اخبار,اخبارسیاسی,اخبار حوادث منابع استخدامی - دانلود سوالات آزمون های استخدامی فروش عینک آفتابی ثبت علامت تجاری - ثبت علامت تجاری ، ثبت برند تجاری ، ثبت علامت ، ثبت برند ، علامت تجاری ، ثبت نام تجاری ، ثبت نشان تجاری خرید ساعت مچی سامانه پیام کوتاه فادو - سامانه پیام کوتاه فادو ارائه کننده خدمات تحت وب

$(function(){$(window).scroll(function(){if($(this).scrollTop()!=0){$('#bttop​

نسیم باکس